Krakowskie wnętrza

Co proponuje Kraków ludziom szukającym kontaktu z historią i sztuką? Zwiedzanie – muzeów, galerii, kościołów i wnętrz.

Szanujący siebie i miasto turysta z pewnością wybierze się na Wawel, będzie podziwiał zamek, katedrę i dzwon Zygmunta. Od kilku lat można także wybrać się na wycieczkę po prywatnych apartamentach królewskich oraz komnatach reprezentacyjnych. Obie ekspozycje w przeważającej części urządzone są w stylu renesansowym. W pokojach królewskich można podziwiać zabytkowe skrzynie oraz meble krakowskie, gdańskie, włoskie i niderlandzkie, a w salach reprezentacyjnych głównie niemieckie na cześć najznakomitszych zarządców zamku. Komnaty są bogato zdobione obrazami, stiukami i fryzami, arrasami i kasetonowymi sufitami.

Kraków to nie tylko Wawel. Osoby ciekawe historii miasta i jego słynnych mieszkańców mogą odwiedzić dwa muzea. Dom rodzinny Jana Matejki, słynnego malarza oraz dom Józefa Mehoffera, jego ucznia, malarza, grafika i witrażysty, przedstawiciela Młodej Polski.

W domu Matejki zgromadzono pokaźną kolekcję obrazów, rysunki i projekty dokumentujących wszystkie fazy twórczości mistrza oraz sporo pamiątek osobistych i przedmiotów codziennego użytku, należących do artysty i jego najbliższych, żony i dzieci. Jednym z najciekawszych eksponatów są neorenesansowe meble weneckie.

Dom Mehoffera, kupiony w 1932 roku i urządzony przez samego artystę przetrwał do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie. Zarówno pokoje reprezentacyjne, jak i prywatne na piętrze wyposażone są w oryginalne meble z epoki. Wyposażenie wnętrz uzupełniono ozdobnymi bibelotami oraz pracami artysty – obrazami, szkicami, witrażami. Całość dopełnia piękny, obszerny ogród.

Warto zwiedzać Kraków i poznawać jego historię, nie tylko z zewnątrz, lecz także od wewnątrz.