Meble kolonialne – czym się charakteryzuje ten styl?

Moda na styl kolonialny i meble kolonialne zaczęła się już bardzo dawno, w XIX wieku, kiedy duże mocarstwa, jak Wielka Brytania, zakładały kolonie w egzotycznych krajach Indii, Indonezji, Ameryki Południowej. Napotykali tam oni na niesamowite kultury, ale także roślinność. Szczególnie interesujące okazały się różne odmiany drzew, takich jak teak, mahoń, palisander, mango, akację azjatycką, drzewo różane czy rattan.

Meble przywiezione z Europy nie sprawdzały się w tropikalnych warunkach, dlatego z tych drzew zaczęto wykonywać nowe meble. Były one tak interesujące, świadczące o luksusie kolonialistów i ich dobrym guście, że po pewnym czasie to drewno zaczęto eksportować do Europy na dużą skalę do produkcji mebli. Ważne było też wzornictwo.

Rdzenni rzemieślnicy z koloni brytyjskich wykonywali meble we wzorach i ornamentacjach nieznanych ludziom z europy. Ich pomysły zostały sprzedane wykonawcom na starym kontynencie i zaszczepione do produkcji mebli. Styl kolonialny w wystroju wnętrz dzisiaj oznacza już coś nieco innego, eklektyczną mieszankę stylu brytyjskiego, francuskiego z napływami egzotycznymi, głównie z Indii. Meble wykonane w  stylu kolonialnym przyciągają szczególnie drewnem, które zazwyczaj jest ciemne, sprawia wrażenie bardzo solidnego, ale jednocześnie pełnego ciepła i swojskości. Są one raczej proste w konstrukcji, dzięki czemu obecnie świetnie harmonizują z nowoczesnymi wnętrzami.

W ostatnich czasach panuje również moda na postarzanie mebli kolonialnych różnymi technikami, by sprawić wrażenie, że pochodzą one właśnie z dalekich miejsc, z dawnych czasów świetności imperium brytyjskiego. Zazwyczaj jednak meble kolonialne są dość masywne i przeznaczone są do wystroju wnętrz raczej większych powierzchni. W połączeniu z ciekawymi elementami jak pamiątki z podróży, rattanowe meble, maty bambusowe, czy naturalne tkaniny, mogą stworzyć prawdziwie kolonialne wnętrze.Meble kolonialne są dostępne we wszystkich sklepach meblarskich, z łatwością możemy wybrać coś odpowiedniego dla siebie.